راتاتویی

موارد اولیه

 • کدو قلمي سبز دو عدد بزرگ
 • بادنجان يك عدد بزرگ
 • گوجه 3 – 4 عدد متوسط و سفت
 • فلفل دلمه قرمز يا سبز يك عدد بزرگ
 • پياز سفيد يك عدد متوسط
 • سير نصف حبه
 • ريحان چند پر (به صورت سالم و خرد شده)
 • روغن،‌ نمک، فلفل سياه، پودر آويشن،‌ سرکه سفيد به دلخواه
 • پنير پيتزا يا پنير پارمزان رنده شده تقريباً 4 قاشق غذاخوري

دستور پخت

 1. پيازرا درشت خرد کرده و روي آتش تند تا 3 دقيقه حرارت دهيد. بعد از آن تکه‌هاي فلفل دلمه‌اي قرمز يا سبز را که به همان درشتي خرد کرده‌ايد به آن بيافزاييد و شعله راهمچنان زياد نگه‌داريد.
 2. براي جلوگيري از ته گرفتن مواد،‌ ميزان روغن را به اندازه‌اي تنظيم کنيد که کف ماهيتابه در تمام نقاط به اندازه کافي روغن داشته باشد.
 3. پس از 3 دقيقه ديگر، اول نصف حبه سير را ريز خورد کرده و در ماهيتابه به اندازه 1يا 2 دقيقه تفت دهيد و سپس بادنجان و کدو را که که از عرض به شکل مورب و کاملاًقطور (حداقل 2 سانتميتر) بريده‌ايد اضافه کنيد.
 4. بادنجان و کدو تقريباً 10 تا 15 دقيقه به زمان نياز دارند تا نسبتاً پخته شوند،اگر ديديد در طي اين مدت غذا در حال ته گرفتن است، شعله اجاق را فقط کمي پايين بکشيد،‌ اما مراقب باشيد خوراک آب نياندازد، چون همه اين سبزيجات بايد بخوبي سرخشوند و اگر در آب خودشان پخته شوند راتاتويي شما مزه اصلي خود را نخواهد داد.
 5. در اين مرحله گوجه فرنگي‌ها را که نسبتاً قطور (همان 2 سانتيمتر) حلقه حلقه کرده‌ايد،دانه دانه داخل ماهيتابه قرار دهيد و شعله را به حداکثر برسانيد.
 6. نمک، فلفل سياه و سرکه سفيد را اضافه کنيد و به مدت 4 الي 5 دقيقه مواد را درماکزيمم حرارت و بدون در، با احتياط به هم بزنيد که گوجه‌ها له نشوند يا آبنياندازند.پس از اطمينان ازسرخ شدن گوجه‌ها، پودر آويشن و ريحان خرد شده را روي مواد بريزيدو در ظرف را براي چنددقيقه بگذاريد.
 7. شعله را کم کنيد (کمي کمتر از متوسط) و اجازه بدهيد مواد در اين مرحله پخته شوند وآبشان تبخير شود، بنابراين در ظرف نبايد کيپ باشد. پس از طي اين مراحل، اجاق راخاموش کنيد.
 8. حلقه‌هاي مختلف مواد تشکيل دهنده راتاتويي را که ضمن پخت سالم نگه‌ داشته‌ايد،‌ درظرف مناسبي بکشيد و پيش از آنکه داغي غذا از بين برود رويش را با يک لايه از پنيرپيتزا يا پارمزان رنده شده بپوشانيد. براي اينکه پنيرها آب شوند غذا حتماً بايدداغ باشد. روي ظرف چند پر ريحان براي تزيين بگذاريد.
راتاتویی نوعی خورش پاستاست که با توجه به مواد تشکیل دهنده‌اش می‌تواند رنگ و بوی
متفاوتی به سفره دو نفره شما بدهد.
البته این دلیل نمی‌شود که شما نتوانید راتاتویی رو بدون پاستا سرو کنید. مروری کوتاه بر مواد تشکیل دهنده این خورش لذیذ به شما می گوید که این خورش ارزش غذایی لازم را برای سرو به عنوان یک غذای مستقل و کامل دارد.
منبع:www.seemorgh.com
🙏 برای حمایت از ما، روی تبلیغات زیر کلیک کنید 👇

5 نظر برای راتاتویی

 1. این همون غذایی که توی موش سرآشپز قرار بود آبروی رستوران رو جلوی بازرس باش حفظ کنن؟

  پاسخ
  1. بله همونه

   پاسخ
 2. اینو درست کردم خیلی خوشمزه بود مرسی از سایت خوبتون انصافا ایده جالب و به درد بخوریه

  پاسخ
 3. میگما توی موش سرآشپز توی راتاتوییلش لوزالمعده ریخت
  این چرا نداره

  پاسخ
 4. سلام. من عاشق راتاتوی هستم. یعنی عاشق بادمجون هستم. به همه پیشنهاد میکنم این غذای گیاهی رو حتماً درست کنن.

  البته برای من یه تفاوت کوچیکی داره:
  بعد از اینکه همه این مواد رو مخلوط کردم،‌به جای پنیر پیتزا، تخم مرغ هم زده،‌رووش میریزم تا این مواد از هم جدا جدا نباشن. بعد هم با نون سرو میکنیم…

  پاسخ

نظرت چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.